دیابت یا بیماری  قند خون یک اختلال متابولیکی ( سوخت و سازی ) در بدن است.در این بیماری بدن در برابر انسولین مقاوم شده یا توانایی تولید انسولین در بدن از بین رفته و بنابراین انسولین وظیفه خود را که پایین آوردن قند خون است را نمی تواند به خوبی انجام دهد؛در این بیماری گلوکز خون افزایش یافته(هایپر گلاسمی) و این حالت در دراز مدت می تواند اعضای مختلف بدن مانند چشم،اعصاب و کلیه را درگیر کند.

انواع دیابت: دیابت نوع یک -دیابت نوع دو - دیابت بارداری

دیابت نوع یک : در واقع یک نوع بیماری خود ایمنی  و کاملا وابسته به انسولین می باشد.در این نوع دیابت سلول های بتا در پانکراس دچار تخریب می شود؛ این بیماری به طور ناگهانی بروز می کند،و معمولا در کودکان ونوجوانان لاغر یا با وزن طبیعی اتفاق می افتد،اما ممکن است در هر سنی مشاهده شود.در این نوع دیابت انسولینی که در بدن ساخته می شود به دلیل تخریب سلول های بتا یا وجود ندارد یابه مقدار بسیار کم در خون دیده می شود.

دیابت نوع دو : در این نوع دیابت، بدن فرد مبتلا انسولین تولید می کند و حتی ممکن است غلظت انسولین در خون بیش از حد طبیعی باشد اما به دلیل معیوب بودن گیرنده های انسولین،فرد نسبت به انسولین مقاوم شده واجازه ورود انسولین  به سلول های بدن را نمی دهد.

دیابت نوع دو 90 تا 95 درصد از بیماران دیابتی را شامل می شود. معمولا به طور تدریجی در بزرگسالان چاق اتفاق می افتد و در زنان بیشتر از مردان دیده می شود.

این نوع دیابت به دلیل اینکه هایپر گلاسمی به تدریج ایجاد شده ممکن است تا سالها تشخیص داده نشود.

علائم و نشانه ها : پر ادراری، پر خوری، کاهش وزن با وجود اشتهای زیاد، نوشیدن زیاد مایعات، خستگی و تاری دید.

نشانه جهانی دیره آبی برای دیابتی ها