میگرن یک واژه یونانی به معنای  hemikrania (درد یک طرف سر ) می باشد.این نوع سر درد در یک طرف سر اتفاق می افتد و ضربان دار می باشد؛ و از 2 ساعت تا 72 ساعت می تواند ادامه داشته باشد.

بعضی از افراد این سردرد ها را از خانواده خود به ارث می برند.سردرد ها ملایم یا شدید می باشد.میگرن در بین زنان چند برابر مردان اتفاق می افتد.

نشانه ها وعلایم : برای میگرن چهار مرحله معمولا در نظر می گیرند ولی به این معنی نمی باشد که تمامی افراد این چهار مرحله را تجربه می کنند.

مرحله اول : پیش نشانه ، که چند ساعت تا چند روز قبل از سردرد اتفاق می افتد و معمولا در بین بیشتر مبتلایان به میگرن دیده می شود.علائمی که در این مرحله بروز می کتد شامل این موارد می باشد : افسردگی یا سرخوشی،زودرنجی،میل زیاد به یک نوع ماده غذایی خاص، یبوست یا اسهال،حساسیت به بو یا صدا یا نور

مرحله دوم : اورا ، که بلافاصله قبل از سردرد ظاهر شده و اکثر نشانه های این مرحله می تواند دیداری ،حسی یا حرکتی باشد و معمولا مبتلایان یکی از آنها را تجربه می کنند (معمولا دیداری) که با اختلال در بینایی (اخگر بینی) تا تاری دید اتفاق می افتد.

مرحله سوم : درد یا سردرد، معمولا علائم حسی به صورت خواب رفتگی یا بی حسی و خارش یک طرفه در دست یا بازو شروع شده و به بخش هایی از بینی و دهان در همان سمت کشیده می شود.

دردی که دراین مرحله اتفاق می افتد می تواند هفته ای چند بار یا ماهی یک بار یا چند بار در طول حیات فرد روی دهد. این درد معمولا همراه با حالت تهوع (در 90 درصد موارد روی می دهد) ،استفراغ،حساسیت به نور،صدا و بو،خستگی و زود رنجی،سرگیجه،گیجی وتاری دید می باشد.

مرحله چهارم : پس اثر، پس از سردرد اصلی بروز می کند و تا چند روز می تواد ادامه داشته باشد.علایم این مرحله : خماری،خستگی،مشکل در فکر کردن،ضعف،مشکل گوارشی.

عامل بیماری : سازوکار دقیق میگرن ناشناخته است اما با این وجود مجموعه ای از عوامل ژنتیکی و محیطی در بروز میگرن نقش دارند

این بیماری از درون مغز آغاز شده و به درون رگ های خونی منتشر می شود، پس می توان نتیجه گرفت که سیستم عصب وهم رگ های خونی در این بیماری نقش دارند.

برخی از محققین بر این باورند که مقدار زیاد انتقال دهنده عصبی سروتونین  (هیدروکسی تریپتوفان 5) در بروز این بیماری دخیل می باشد.

تشخیص بیماری : معمولا از روی علائم و نشانه ها صورت می گیرد.آزمایش های تصویر برداری نظیر MRI در این مورد صرفا برای رد دلایل دیگر سردرد انجام می گردد.

علائم تشخیص میگرن :( اگر از مواردی که در پایین ذکر می گردد 2 مورد یا بیشتر در فرد دیده شود می تواند نشانه ای برای ابتلا به میگرن باشد.)

سرردرد یک طرفه(نیمی از سر) - نبض داشتن سر - درد متوسط و شدید تکرار شونده - افزایش سردرد یا سردردری که مانع فعالیت فرد گردد - احساس تهوع یا استفراغ - حساسیت به نور،صدا،بو

 

درمان بیماری : ارگوتامین و دی هیدرو ارگوتامین داروهایی هستند که از گذشته تا کنون برای میگرن استفاده می گردد.این داروها نسبت به داروی سوماتریپتان که برای رفع درد وتهوع تجویز می شود،ارزان تر است و عوارض جانبی ان نیز کمتر می باشد.

برای درمان میگرنی که  دارای شدت کمتری است از مسکن هایی مانند : دیکلوفناک،استامینوفن و آسپرین استفاده می شود.