غده تیروئید یک غده پروانه ای شکل بوده که در قسمت جلوی گردن قرار داشته و یکی از  بزرگترین غدد درون ریز بدن می باشد که توسط غده هیپوفیز کنترل می شود.

در پر کاری تیروئید ، این غده بیش از حالت طبیعی هورمون T3 ,T4  را ترشح کرده که منجر به افزایش سوخت و ساز بدن می شود.این بیماری  بیشتر در زنان اتفاق می افتد.

علائم پر کاری تیروئید : افزایش تعداد ضربان قلب با انجام کارهای عادی روزانه، تعریق زیاد،کاهش وزن،بی قراری،عدم تحمل گرما،ضعیف شدن عضلات در ناحیه لگن و ران،لرزش غیر ارادی در دست و پا،گواتر یا بزرگی تیروئید،بزرگ شدن پستان در اقایان،ریزش مو

تشخیص پر کاری تیروئید : از روی علائم و نشانه ها و انجام آزمایش خون (اصلی ترین روش تشخیصی)  و هورمون هایی مانند TSH,T4,T3,FTI

اسکن تیروئید و سونوگرافی.

نکته: در پرکاری تیروئید مقدار هورمون  TSH  در خون بسیار کاهش می یابد.

درمان : استفاده از دارو های ضد تیروئیدی برای کنترل این غده مانند قرص متی مازول  METHIMAZOLE  که عوارضی مانند خارش،تب،کاهش  WBC ، را بدنبال دارد.

استفاده از ید رادیو اکتیو برای کوچک کردن غده که معمولا بی خطر است.(بسیار پر کاربرد می باشد)

برداشتن غده تیروئید بوسیله عمل جراحی که البته کمتر توصیه می شود، زیرا باعث بد شکلی در گردن می شود ودر موارد نادر امکان آسیب و صدمه به ساختمان های مجاور تیروئید  نیز می گردد.

رژیم غذایی در پرکاری تیروئید : این بیماران بهتر است مقدار ماده غذایی خود را در هر وعده کاهش و تعداد وعده ها ی غذایی  را افزایش دهند.

مواد غذایی مناسب برای پر کاری تیروئید : منابع پروتئینی مانند : تخم مرغ،گوشت قرمز،گوشت مرغ و غلات،خانواده کلم،اسفناج،شلغم،گلابی،هلو،هویج،کرفس،جعفری،زردآلو،آناناس

استفاده از مولتی ویتامین ها و ویتامین هایی مانند  C,B1,B12,B6  که در میوه هایی مثل انبه،کیوی،موز و مواد غذایی چون شیر ،ماهی،سبزیجات وجود دارد.

اجتناب از خوردن مواد غذایی مانند : شکلات و نوشیدنی های کافئین دار( چای،قهوه و نوشابه ) .