کم کاری تیروئید بسیار شایع می باشد.در این بیماری مقدار هورمون های  T3,T4  در بدن کاهش و بدنبال آن سوخت و ساز نیز کاهش می یابد.این هورمون ها وظیفه تولید گرما ،تنظیم مقدار انرژی و تسهیل رشد بدن را به عهده دارند.کم کار ی تیروئید نیز در زنان بیشتر از مردان اتفاق می افتد.

علائم و نشانه ها : عدم تحمل سرما،خشک و خشن شدن پوست،ضعف،افزایش وزن بدن،خواب آلودگی،بزرگ شدن زبان و ادم صورت،یبوست،کاهش تعریق، اختلالات قاعدگی، کم خونی.

نکته : عدم تشخیص و درمان هیپو تیروئیدی در دوران نوزادی می تواند منجر به عواقب جبران ناپذیری مانند عقب افتادگی جسمی و ذهنی،کوتاهی قد،ناشنوایی و لالی گردد. علامت هیپو تیروییدی در نوزادان بزرگی زبان می باشد.

علل ایجاد هیپو تیروئیدی : برداشتن این غده با عمل جراحی،کمبود ید و بدنبال آن ایجاد گواتر،استفاده از ید رادیو اکتیو،مصرف دارو هایی مانند لیتیوم ( این دارو برای درمان افرادی که مبتلا به اختلال دو قطبی می باشند استفاده می شود؛اختلال  دو قطبی حالتی بین افسردگی و شیدایی می باشد.)،التهاب تیروئید.

عوارض ابتلا به هیپو تیروئیدی : بیماری قلبی،ناباروری،نقص مادر زادی و مشکلات روحی و روانی

تشخیص : انجام آزمایش خون .

نکته : در این بیماران مقدار  TSH افزایش یافته و مقدار  T4  آنها پایین می آید.

درمان کم کاری تیروئید : استفاده از قرص لوو تیروکسین سدیم تا پایان عمر فرد.

رژیم غذایی در مبتلایان به کم کاری تیروئید : مواد غذایی مناسب برای این افراد : موز،اسفناج،توت فرنگی،گوجه فرنگی، هویج،تخم مرغ،سیر،پیاز،سیب زمینی،کدو،حبوبات،تربچه،ماست کم چرب و غذا های در یایی.

استفاده از آب معدنی و یا آب تصفیه شده توصیه می شود.

خودداری از خوردن غذاهایی مانند : کلم بروکلی،گلابی،کلم،گل کلم،بادام زمینی،لوبیا، سویا،شلغم و هلو.

علامت هیپو تیروییدی در نوزادان بزرگی زبان می باشد.