روبان آبی نماد بیماری آلزایمر                                       این بیماری یک نوع اختلال در عملکرد مغز می باشد که فرد به مرور زمان با کاهش توانایی های ذهنی مواجه می شود که این حالت در ابتدا شامل وقایع و رخداد های اخیر می باشد ولی بتدریج خاطرات قدیمی نیز آسیب می بینند.

بیماری آلزایمر معمولا در سنین پیری (بالای 65 سال) اتفاق می افتد ولی در مواردی در سنین پایین تر نیز دیده می شود.

 روز 30 شهریور ، روز جهانی آلزایمر نامیده می شود.

این بیماری در سال 1901 توسط روان شناس المانی، الویس آلزایمر بر اساس یافته هایش از مطالعه بر روی بیماری مسن (زنی 50 ساله)  کشف گردید.

تشخیص آلزایمر : با بررسی علائم و نشانه ها و انجام معاینات جسمی و روانی ، آزمون هایی چون سی تی اسکن،ام آر آی،نوار مغزی و آزمایش  csf  انجام می گیرد.

علائم آلزایمر : ضعف در حافظه و فراموش کردن مطالب،ناتوانی در قضاوت و جهت یابی و شناخت زمان و عدم درک کلمات،اختلال در خواندن و نوشتن و محاسبه، ترس و اضطراب و افسردگی،بدبینی،سوءظن،بی اعتمادی،بی خوابی،خندیدن و گریه کردن بی دلیل،خروج از منزل و گم شدن،لجبازی و رفتار پرخاشگرانه،تکرار یک حرف یا تکرار یک عمل به صورت مکرر،کاهش تعادل و ..

درمان آلزایمر : برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد، درمان های دارویی نیز جهت کنترل و جلوگیری از پیشرفت بیماری  می باشد.