سولفات باریم به عنوان ماده حاجب مثبت جهت رویت و آشکارسازی قسمت های مختلف دستگاه گوارش مورد استفاده قرار می گیرد.این دارو به صورت گرد سفید رنگ در بسته های 135 گرمی و 5 کیلویی و فله ای و یا به صورت سوسپانسیون اماده موجود می باشد. این ماده غیر محلول در آب می باشد و به هیچ عنوان قابل جذب نمی باشد.به دلیل خاصیت غیر انعقادی این دارو می بایست در موارد زخم ها و خونریزی های گوارشی مورد استفاده قرار نگیرد.

موارد منع استفاده :

وجود سوراخ در دستگاه گوارش , مگا کولون , کولیت کاذب , دیور تیکولیت , زخم های گوارشی , نمونه برداری های اخیر ازدستگاه گوارش , احتمال انجام عمل جراحی بر روی کولون در اینده و انسداد روده بزرگ.

عوارض جانبی :

احتمال یبوست , سوراخ شدن روده توسط دارو , احتمال پریتونیت , چسبندگی روده , بیماری ریوی در صورت استنشاق ان , آپاندیسیت , انسداد روده و نهایتا مرگ بیمار.

نکته : در بیمارانی که به هر دلیل منع استفاده از مایعات (دهیدراتاسیون ) می باشند و در زنان باردار نباید مورد استفاده قرار گیرد.

نکته : مصرف مقادیر بسیار زیاد مایعات پس از استفاده از این دارو الزامی می باشد و حتی در پاره ای از موارد جهت تسهیل خروج دارو از بدن بیمار استفاده از ملین توصیه می شود.

نکته : جهت آماده سازی این دارو نباید ظروف پلاستیکی به کار رود و بهترین گزینه ظروف شیشه ای یا استیل می باشد.

نکته : درموارد منع مصرف سولفات باریم از داروی گاسترو گرافین استفاده می شود.