این ماده حاجب ید دار برای داشتن کنتراست هم به صورت خوراکی و هم به صورت وریدی مورد استفاده قرار می گیرد.اسمولاریته این ماده حاجب تقریبا 6 تا 7 برابر اسمولاریته خون می باشد.

اشکال دارویی :

 m.c 60% و m.c 76% به صورت ویال های 20 ،50 و 100 میلی لیتری

این دارو به مقدار کمی از مجاری گوارشی جذب می شود.با توجه به اینکه دفع این ماده حاجب از طریق کلیه می باشد در صورت عملکرد طبیعی کلیه ظرف مدت زمان 30 تا 60 دقیقه از بدن خارج می گردد.

موارد منع مصرف : سابقه حساسیت به ید یا مواد حاجب ید دار ، در هنگام خونریزی قاعدگی، به هنگام بارداری و حساسیت به پنی سیلین.

نکته: در تزریق های مکرر در نوزادان احتمال بروز تشنج  را در پی خواهد داشت.

عوارض جانبی : با توجه به غلظت دارو، ویسکوزیته ، میزان و سرعت تجویز دارو

افت فشار خون، اشکال در تنفس ، احساس گرم شدن ، تهوع و استفراغ ،طعم فلز در دهان ، سرگیجه، سردرد،سرفه،خارش،اریتمی قلبی،شوک وایست قلبی

نکته : جهت جلوگیری از اسپیره شدن محتویات معده قبل از انجام آزمون غذا مصرف نشود اما نوشیدن مایعات زلال و رقیق مانعی ندارد.

نکته : در بیماران با سابقه نارسایی کلیوی و کبدی،آسم و آلرژی باید با احتیاط و با مشورت با پزشک رادیولوژیست مصرف شود.

نکته : احتمال بروز عوارض جانبی در افراد سالخورده و نوزادان، بیماران ناتوان و افراد دارای فشار خون بالا،بیماری های قلبی و ریوی، کم خونی داسی شکل و هایپر تیرویید به شدت افزایش می یابد.

مقدار مصرف این ماده حاجب در تصویربرداری :

در بزرگسالان : برای پرتونگاری از مجاری گوارشی مقدار 30 تا 90 میلی لیتر به صورت خوراکی و مقدار 240 میلی لیتر از محلول از راه مقعد مصرف می شود.

در کودکان زیر 5 سال : مقدار 30 میلی لیتر به صورت خوراکی

در کودکان 5 تا 10 سال : مقدار 60 میلی لیتر به صورت خوراکی

در آزمون های شکم و لگن در سی تی اسکن به عنوان ماده حاجب خوراکی می باید یک ویال 20 میلی لیتری از m.c  76 درصد یا یک ونیم از این ماده حاجب در آب معدنی 1.5 لیتری حل شده وبه 4 قسمت تقسیم شده که بیمار هر نیم ساعت یک چهارم محلول را میل نموده و قسمت آخر را باید بر روی تخت و بلا فاصله قبل از اسکن به بیمار داد.